top of page
primorsk.png

Приморськ - куточок раю в Україні

Який зараз Приморськ, в минулому Ногайськ, пізнати неважко.

Можна подорожувати просторами інтернету, а то і просто приїхати в реальне місто. Але яким він був в минулі часи ?

Передісторія виникнення Приморська тісно пов’язана з ногайцями, які заселяли ці місця з кінця XXIII віку.

фото2,.jpg

Необхідність створення міста, яке б стало адміністративним  і торгово-промисловим центром місцевої округи, давно усвідомлювалась керівництвом ногайців. Ще в 1808 році начальник ногайців капітан І.А. Термез мав намір заснувати місто на території аулу Єдинохти (зараз село Костянтинівка Мелітопольського району). Пізніше ногайський пристав граф Я.Я. де-Мезон неодноразово звертався до керівництва губернії з проханням про заснування міста. !8 січня 1821 року імператор Александр I підписав Височайший указ, який зазначав: « Город Ногайск учредить на том месте, где селище Обиточное при реке сего имени, впадающей в Азовское море».

Тут розташувалося окреме управління по справам ногайців. Начальника ногайського округу призначили поліцейським начальником новоствореного міста. Ті, хто оселялися в молодому місті, звільнялися від всіх казенних податків на 10 років. Через рік губернський архітектор розробив план забудови Ногайська

фото3.jpg

27 вересня 1823 року начальником ногайців назначили коллежского асесора Барактарева. Йому-то і довелося розбудовувати Ногайськ і пристань на косі Обіточній. Проект пристані затвердили ще 30 жовтня 1817 року.  Вона повинна була будуватися на ногайські суспільні кошти. Але роботи велися дуже погано і були припинені у 1824 році. Саме тоді губернатор  граф Воронцов вирішив перенести побудову пристані на Бердянську косу. А Ногайськ залишився невеличким  містом без портового майбутнього.

В березні 1825 року в Ногайську налічувалося 34 будинки, в яких мешкало 298 чоловік. Населення поповнювалося мешканцями сусідніх Полтавщини, Херсонщини. Тут осідали біглі кріпаки з різних районів України і Росії. Потягнулися на місцеві простори вірменські і грецькі купці, польські, німецькі, єврейські колоністи. Під час Кримської війни 1853-1856 років в місті розмістився госпіталь, який утримувався в основному на кошти місцевого населення.

24 серпня 1832 року окреме управління по справам ногайців ліквідували. Ногайці підпорядковувалися Мелітопольському земському суду. В кінці 1860-х років ногайці покинули Приазов’є. Місто Ногайськ позбулося статусу адміністративного центру ногайців і залишилося заштатним містом Таврійської губернії.

Ногайск без ногайців

 

В середині XIX віку в місті налічувалося більше 2700 мешканців.. Працювало чотири цегляних і черепичних і один невеликий свічний завод, хлібопекарні, кустарні майстерні по виробленню ковбаси, карамелі, печива, пива, майстерні по пошиву взуття і одягу і чотири вітряних млина. Міщани займалися звозом, ремеслами і торгівлею. Багато мешканців батрачили по селам повіту. В місті торгували 36 лавок і діяли три постоялих двори. Кожної неділі збиралися базари і двічі в рік – ярмарки. 

З кінця 19 віку в Ногайську діяли поштово-телеграфна контора, ссудно-заощаджувальне товариство, товариства взаємного кредиту, ветеринарна амбулаторія. Промисловість налічувала біля 20-ти мілких підприємств. На кошти земства утримувалося ремісне, два народних, чоловіче двокласне, церковно-прихідске жіноче і лютеранське училища.

Міське життя регулювалося виборною думою та її робочим органом – міською управою. В 1896 році міським головою було обрано Костянтина Євстф’євіча Звороно.

фото 4.jpg

З його ім’ям пов’язана велика робота по благоустрою міста. В цей період споруджується артезіанський колодязь, з’являється міський сад, пристань, м’ясні ряди, відкрилась 5-класна жіноча прогімназія і початкове жіноче училище. 

Паралельно міській думі в Ногайську діяла і міщанська управа, яку очолював староста. В 1913 році прибутки до міської казни склали 210 тисяч карбованців. З них на потреби міста було використано біля 184 тисяч карбованців.

За правопорядком слідкувала поліцейська управа, до якої входили надзиратель і два пристави. Правосуддя здійснювали мировий суддя і судібний пристав. Юридичні послуги городянам надавав приватний нотаріус. 

На місті сучасного міського парку в два ряди розмістилися магазини і торгівельні лавки.

фото5.2.JPG
фото6.jpg

На порозі нового віку


На початок ХХ століття населення Ногайська налічувало 5638 чоловік, які належали до більш десяти національностей. Найбільш великі національні групи мали свої релігійні конфесії і культові споруди. В місті діяли два православних храма – церква Успенія Пресвятої Богородиці  і Свято-Покровська церква. Відправляли служби вірменська церква, німецька кірха, єврейська сінагога. В передмісті, селі Обіточному, яке фактично було частиною Ногайська, діяла Свято-Троїцька церква.

фото7..jpg

 В 1908 году поряд з містом лікар Вінклер облаштував невеличку грязелікарню. Грязі черпали в околишніх ліманах. На узбережжя пацієнтів доставляли на конях. Між містом і грязелікарнею курсувала лінійка. Але місцевий курорт не приносив гарного прибутку. Тому після пожежі його не відновили.

фото8.jpg
фото9.jpg

Культурне життя Ногайська замітно актівізувалося на початку 20 віку. В 1908 році відкриваються купецький клуб,приватний театр Ангеловького, сінематограф Міроненко, фотографія Зіньковського. На березі Обіточної в міському саду обладнали пристань для прогулкових лодок. По вихідним дням на естраді саду грав духовий оркестр ремісничого училища. По алеям прогулювалися батьки, пустовали діти. Чоловіки грали в кеглі. Жінки, сидячи на лавках, обговорювали свої проблеми. Діти ласували тістечками, яки купували в кондитерський Равича. Тут можна було купити і декілька видів лимонада.

фото10.jpg
фото11.jpg

 В 1900 году на кошти земства відкрили  жіноче училище, реорганізоване чотири роки потому в жіночу гімназію. Начальницею була призначена П. В. Рябухіна. Педагогічну раду очолив І. К. Бойко – майбутній перший директор Ногайського сільськогосподарського технікуму.

 

З 1904-1905 учбового року почало працювати реальне училище для хлопчиків. Навчання в обох закладах було платним.  Неподалік від гімназії розташувалось ремісниче училище, де хлопчаків обучали будівельним спеціальностям.

фото12.JPG
фото13.jpg
фото14.jpg
фото15.JPG
фото16.jpg

Медичне обслуговування городян здійснювала невелика амбулаторія., відкрита на кошти земства в 1876 році. 17 серпня 1880 року на посаду земського лікаря призначили випускника медичного факультету Київського університету В. М. Фоміна.

 

За участь в російсько-турецькій війні 1877-78 рр. він був нагороджений болгарським орденом «Золотой хрест з полумісяцем». З перших шляхів роботи лікар Василь Миколайович зайнявся благоустроєм нового приміщення лікарні на 30 міст і підготовкою медперсонала. На протязі послідуючих сорока чотирьох років лікар вів прийом по всім хворобам, оперував.

По околицям постилалися поля поміщиків Меркулова і Глєбової. В місті було багато складів для зберігання зерна, діяли великі торгові компанії Дрейфусов, купців Шашкіна, Петрова, Гуревича. Хліб відправляли в Бердянськ по морю. Для цього через село Обіточне була вимощена бруківка і зроблений спуск на берег моря. На літо будувалась тимчасова дерев’яна пристань, до якої пришвартовувались баржі.

Таким був Ногайськ перед початком буремних подій 1917 року.

фото17.jpg

Call 

123-456-7890 

Email 

Follow

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram
bottom of page